انجمن تخصّصی کانستراکت

نسخه‌ی کامل: معرّفی و دانلود کنستراکت کلاسیک
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
[عکس: construct_classic.jpg]

بسم الله الرّحمن الرّحیم.

سلام. در سال 2007 که کنستراکت پاشو گذاشت تو این کره ی خاکی خودش رو به عنوان یک موتور بازی متن باز و رایگان برای ویندوز معرّفی کرد که فقط برای ویندوز خروجی می داد. بعد از مدّتی که نسخه ی اوّل کنستراکت یعنی نسخه ی کلاسیک (Construct Classic) منتشر شد و طرفدار پیدا کرد، شرکت سازنده ش اون رو از رده خارج کرد و موتور بازی کنستراکت ۲ (سی۲) رو که نه متن باز بود و نه رایگان و اون زمان فقط خروجی تحت وب می داد جایگزین کنستراکت کلاسیک کرد.

کنستراکت کلاسیک که در اصل نسخه ی قبلی کنستراکت ۲ هست بازی هاش رو برپایه ی DirectX 9 می‌سازه. این موتور مثل کنستراکت ۲ نیازی به برنامه نویسی نداره و تمام کارهاش بدون برنامه نویسی انجام میشه امّا برعکس سی۲ که اصلا قابلیّت برنامه نویسی نداره کنستراکت کلاسیک قابلیّت برنامه نویسی به زبان قدرتمند پایتون رو هم دارا هست. از دیگر مزیّت های کنستراکت کلاسیک این هست که مثل گیم میکر با اینکه یک موتور دوبعدی هست قابلیّت ساخت بازی سه بعدی رو هم داره، ولی مثل گیم میکر ادیتور سه بعدی نداره.

به هر حال توسعه ی کنستراکت کلاسیک توسّط شرکت سازنده ادامه پیدا نمی‌کنه و پشتیبانی نمی‌شه. به همین دلیل توصیه می‌شه به جای کنستراکت کلاسیک از کنستراکت ۲ استفاده کنید.

مشاهده ی تصاویری از محیط کنستراکت کلاسیک
مشاهده ی بعضی از چیزهایی که با کنستراکت کلاسیک ساخته شده اند
دانلود Plugin SDK برای کسانی که میخواهند برای کنستراکت کلاسیک افزونه بسازند


[عکس: down_cc1_2.png]

[عکس: down_cc2.png]
 
[عکس: rip_scirra_classic.png]
کدوم نسخه کامل تره؟ R1.2یاR2
نسخه‌ی r1.2 توسّط خود آقای اشلی گالن (سازنده‌ی کنستراکت ۲) ساخته شده و آخرین نسخه‌ای هست که در سایت سیرا به طور رسمی منتشر شده. بعد چون کنستراکت کلاسیک متن باز بوده یه بنده خدای دیگه اومده تا جایی که تونسته مشکلاتش رو برطرف کرده و یکم تغییرش داده و نسخه‌ی r2 رو منتشر کرده. البته ناگفته نماند که خود آقای اشلی گالن هم نسخه‌ی r2 رو تأیید کرده.
داداش شما کدوم رو پیشنهاد میکنی؟
r2 رو پیشنهاد می‌دم، چون اشلی گالن هم تأییدش کرده.