انتخاب رشته کامپیوتر
سلام دوستان

خواستم از تجربه شما استفاده کنم برای برنامه نویسی چه رشته ای برم ؟

فنی حرفه ای؟
نظری ؟
کار دانش؟

بالاخره انتظار ها به پایان رسید:
ریزی منتشر شد! 
  پاسخ

سپاس شده توسط:
سلام.
در کل، اگه پایه ی ریاضی قوی دارید، ریاضی بخون .
برای دانشگاه اگه میخوای، الان ظاهرا برنامه سازی هم توی رشته های اضافه شده که مربوط به ساخت نرم افزار و سایت و اپلیکیشن و ... هست.
برای بازی سازی هم رشته هایی ظاهرا ایجاد شده.

کلا اگه بحث دانشگاه و بازار کار آزاد هست، ریاضی بهتره قوی باشه برای موقعیت های شغلی بهتر.
هرچند این قضیه ریاضی، قطعی نیست، ولی برای هوش مصنوعی، برای انجین های فیزیک در بازی سازی و ... لازمت میشه.

اگه نه در کل، با نرفتن به دانشگاه و ادامه تحصیل ندادن هم میتونی بازی سازی رو ادامه بدی ( برنامه نویس بازی )
  پاسخ

سپاس شده توسط: hasansanaei ، MohammadHadi ، M.Y
سلام؛

هرچند برای اولین بار با نظر جناب نستری مخالف هستم؛ اما بخش های مهم حرف ایشون کاملا صحیح هست.
اگر مد نظرتون باشه که مدرک قوی تر و دهن پر کن تری داشته باشید؛ رشته ریاضی و در ادامه (مهندسی) کامپیوتر میتونه ادامه راهتون باشه.
اما رشته ریاضی راه های اتلاف وقت زیادی برای افرادی که علاقه ای به درس خوندن ندارن؛ داره. مسائل درسی در رشته ریاضی و مهندسی بیشتر تئوری هست.

از طرفی؛ نظر شخصی خود من این هست که اگر به عقب برمیگشتم؛ از طریق حرفه و فن برای برنامه نویسی اقدام می کردم. اینطوری 3 سال از عمرمو توی دبیرستان سیو میکردم و روی چیزی که علاقه داشتم به صورت عملی کار می کردم.
رشته برنامه نویسی توی حرفه و فن با اطلاعات قبلی که دارم؛ زبان C# بود که بیس خیلی از پلتفرم ها و نرم افزار ها برای ساخت اپلیکیشن، بازی، نرم افزار و حتی وب اپلیکیشن هست. به نظرم اون شخصی که به من اون زمان از روی دلسوزی مشاوره کرد (مشاور تحصیلی آموزش و پرورش) شخص آینده نگر و فوق العاده ای بود؛ با این حال گول اطرافیان و نمرات خیلی خوب (به قول آقای نستری پایه قوی ریاضی) رو خوردم و فکر کردم حالا مثلا نمراتم همه 19/ 20 هستن حیف میشم برم فنی حرفه ای و از این داستانا ... در حالی که پایه قوی و هیییییچ چیزی توی دبیرستان به کمک شما نخواهد آمد؛ جز انگیزه برای درس خوندن.
======
اگر بدردتون بخوره می خوام ی آمار جالب و دلسرد کننده از رشته تحصیلی (تجربی) بهتون بگم. توی سال دهم به طور میانگین در هر کلاس 30 نفره؛ 35 دانش آموز حضور دارند. در سال یازدهم تعداد به 26/ 25 نفر و در سال دوازدهم به 20 نفر کاهش پیدا می کند؛ یعنی خیلیاشون میفهمن اون چیزی که خودشون و خانوادشون فکر میکردن درست نیست و به بن بست می خورن. جدای از اون؛ حتی تعداد اینطوری کم بشه هم در نهایت تعداد صندلی های خالی برای دانشجوهای تجربی خیلی کمه و اونایی که میانگین نمراتیشون کمتر از 16/ 17 باشه اصلا به رشته های پزشکی حتی فکرم نمی تونن بکنن 1
======
هرچند این مشکل توی رشته ریاضی وجود نداره. اما مواظب باشید توی چاهی که خودتون میکنید نیوفتید. برخلاف چیزی که شاید توی ذهن افکار عمومی باشه، توی رشته ریاضی به جز تعداد محدودی؛ یا اصلا بهتره بگم حدود 80 درصد از دانش آموزای نخاله ای هستند که توی عمرشون ی بارم نمره ریاضی بالای 10 ندیدن. پس محیط درسی خاصی رو پس زمینه نخواهید داشت.

و در آخر همونطور که آقای نستری اشاره کردند می تونید حتی بدون تحصیل هم برنامه نویسیو به صورت حرفه ای دنبال کنید؛ مثل خود من. از بعد دبیرستان ترک تحصیل کردم و حالا به صورت حرفه ای و بدون اتلاف وقت دارم روی برنامه نویسی کار می کنم.

موفق باشید.
  پاسخ

سپاس شده توسط: mostafanastary ، MohammadHadi ، M.Y
با درود خدمت دوستان
بنده نظرم اینه برای برنامه نویسی اصلا سراغ رشته های نظری نرید.
حتی ریاضی.
خود من پارسال که برای انتخاب رشته رفتم از چندتا استاد دانشگاه مشاوره گرفتم همشون گفتن برو هنرستان.
و واقعا هم ازشون ممنونم.
الان دوستانی دارم که درسشون نسبتا خوب بود و قبلا باهم همکلاسی بودیم.
و اونا هم ب علوم کامپیوتر علاقه داشتند.
ولی رفتن رشته ریاضی و ب شدت پشیمان شدند.
ولی در عوض بنده رشته شبکه و نرم افزار در شاخه فنی حرفه ای رفتم و خیلی هم راضی هستم.
در طول هفته ۳ روز کارگاه کامپیوتر داشتیم.
درس ها خیلی خیلی سبک بود.
چیز های خوبی هم از کامپیوتر یاد میدادن.
هم برنامه نویسی و هم طراحی وکتور.

در کل پیشنهاد بنده هنرستان هست.

سپاس فراوان از اینکه وقت گذاشتید و حرف های بنده رو خوندید. 
فرزاد شریفی هستم بنیانگذار مجموعه موسسه های FG Studio
و گروه بازی سازی farzadgame سابق

--------------------FG Studio--------------------
  پاسخ

سپاس شده توسط: mostafanastary ، MohammadHadi ، hasansanaei ، M.Y
سلام
هرچند خودم ن داخل مبحث برنامه نویسی حرفی برای گفتن دارم و ن از منظر رشته ای ک تحصیل کردم ولی همه جوره حرف های آقای ثنایی درسته و ب شخصه خود منم از تحصیلات دبیرستانیم ب شدت پشیمونم
اما این نکته رو هم در نظر داشته باش ک متاسفانه سیستم آموزشی کشور ما جوریه ک اگ بخوای تحصیلات دانشگاهی رو توی شاخه های متفاوت ادامه بدی،تحصیلات دبیرستانی خیلی اینکار براش راحت تره و اگر بخواهی جایی توی ی ارگان دولتی مشغول ب کار بشی (حالا هرکاری)تحصیلات دبیرستانی رو معتبر تر میدونن مخصوصا تجربی یا ریاضی
موفق باشی
​​​​​
غایب
  پاسخ

سپاس شده توسط: mostafanastary ، hasansanaei ، M.Y
سلام و تشکر از همه نظرات

ببخشید این رشته کامپیوتر فنی و حرفه ای

با ازمون کاردانی چه دانشگاه هایی میشه رفت و چجوری ظرفیت و قبولی شون

بعد تا چه مدرکی میشه ادامه تحصیل داد
بالاخره انتظار ها به پایان رسید:
ریزی منتشر شد! 
  پاسخ