آیا همه میتوانند برنامه نویس یا گرافیست خوبی شوند ؟

به نام خدا
عرض درود به دوستان عزیز در این انجمن دوست داشتنی

مدتها بود میخواستم مطلبی در این مورد بنویسم چون دغدغه ی خیلی از بازی سازهاست و همچنین خیلی از دانشجوهام ازم سوال میکردن و کارهای هنریشون رو نشونم میدادن و دلشون میخواست کد نویسی رو برای ساخت بازی های خودشون بکار ببرند و البته بالعکس اونم هم بود که طرف برنامه نویس خوبی بود اما نمیتونست توفیقی در کارهای هنری بدست بیاره.
من کارهاشون رو میدیدم و چیز مشخصی که وجود داشت این بود که افراد هنری نمیتونستن مهارت کدنویسی رو بدست بیارن و کد نویسها هم نمیتونستن به پای کارهای هنری اونها برسن.البته من تنها اونا رو تشویق به کار گروهی میکنم اما خیلی هاشون دوست داشتن به تنهایی بازی بسازن.  یه مسئله اساسی این وسط وجود داره اونم اینه که
آیا میشه در هر دو مورد عالی بود ؟
جواب منفی است

بذارید قضیه رو یه کم باز کنم. مغز انسان از دو نیمکره چپ و راست فرمان میگیره که نیمکره راست مربوط به کارهای هنری و نیمکره چپ مربوط به ریاضیات و حل مسائل است. هر انسانی که متولد میشه تنها یک طرف این مورد را به نحو عالی بدست میاره .البته  به این معنا نیست که شخصی با کارکرد نیمکره عالی چپ نتونه در مورد راست خوب عمل کنه .بلکه به این معناست که نمیتونه در آن عالی بشه.
پس یه گرافیست که از نیمکره راست مغزش داره به بهترین نحو استفاده میکنه استدلال های ریاضی براش سخته و یا همون کد زدن و غیره . برای کد نویس هم بلعکس  مشکل آرت ورکینگ  وجود داره.

سوال پیش میاد پس کسی که گرافیسته باید قید کدنویسی رو بزنه ؟ خیر اینطور نیست.
بازم سوال پیش میاد که کسی که کدنویس عالی است نمیتونه طراح خوبی بشه ؟ بازم اینطور نیست.

جواب دو سوال بالا تنها در یک جمله خلاصه میشه : با تمرین میتونه پیشرفت حاصل کنه اما نمیتونه در اون کار عالی بشه.

برگردیم سر بازی سازی خودمون . بارها میبینم که افراد میگن از فلان انجین بریم سمت انجین بعدی یا اینکه من از فردا شروع میکنم به یادگیری زبان برنامه نویسی و غیره که البته برای خیلی از آنها رویایی بیش نیست و تنها وقتشون رو تلف میکنن.

همچنین بارها دیدم که میگن عمر خود را با انجین های پیش پا افتاده تلف نکنید .آیا انجین های ویژوال واقعا عمر تلف کردن هستن؟

بذارید واضحترش کنم : اکثر افراد مدام در برزخ این سوال هستن که کدام انجین رو انتخاب کنن .تلبیغات فراوان بعضی از انجین ها مدام وسوسه ی کار با اونها رو برای شخص به ارمغان میاره اما بعد یه مدت طولانی نه تنها چیزی نصیبش نمیشه بلکه شاید حالت وحشتناک دیگه ای هم پدیدار بشه اونم دلزدگی است.
حالا بذارید خیلی خیلی واضحترش کنم : آیا کار با کانستراکت وقت تلف کردن است و کار با یونیتی وقت تلف کردن نیست؟ جواب کاملا منفی است.
شخصی که از نیمکره راست مغزش استفاده میکنه از کانستراکت به طور ذاتی خوشش میاد .دقت کنید بطور ذاتی و نه به طور اکتسابی .یعنی با یه نگاه متوجه میشه این همونیه که یه عمر دنبالش بوده .همچنین شخصی که از نیمکره چپ مغزش استفاده میکنه با دیدن محیط کد زدن شور شعف تمام وجودش رو میگیره و میشینه به تایپ کردن.

پس باید اینطور پیش خودمان مسئله رو باز کنیم که اول خلقت ما بر چه اساس بوده . کشف استفاده از نیمکره ها کار سختی نیست و خودتان به راحتی میتونید اونو بفهمید یا تو اینترنت به چند تا تست جواب بدید و تنیجه رو ببینید.
من نتیجه رو اینطور اعلام میکنم :
اول از همه ببینید نیازتون چیست . اول از همه ببینید توی مغزتون چی میگذره .اول از همه ببینید دوست دارید چه چیزی رو به همه نشون بدید. با خودتون کاملا صادق باشید و نیازهاتون رو برای پیاده کردن ایده هاتون روی کاغذ بیارید.اگر اینکار رو با دقت انجام بدید متوجه میشید که حتی با یه انجین دست سوم هم میشه اونو نشون داد.و اینجاست که این جمله ظاهر میشه : رفتن به یه انجین قویتر که خیلی از پارامترهاش به درد من نمیخوره عمر تلف کردنه.
نیکلاس نیگرن یکی از بازی سازهای مطرح دنیا و از دوستان من که با برنامه کلیک تیم فیوژن کار میکرد پس از 15 سال رفت سمت یونیتی. جالب اینجاست که تمام شاهکارهاش با همون انجین بود. اخیرا تماس توییتری باهاش داشتم و گفت یونیتی خیلی خوبه اما من مدتهاست دیگه بازی نمیسازم!!!!. علت رو که پرسیدم گفت وقتش روندارم!!!
متوجه شدم که نیکلاس دوران طلاییش به پایان رسیده .شاید و شاید این کوچ کردنش به یه انجین دیگه باعث توقف اون شد.

پس در آخر :
دوستان عزیزم در این انجمن و جاهای دیگه .برنامه هایی مثل کانستراکت و غیره چه سه بعدی و چه دوبعدی که ویژوال هستن رو برای افرادی مثل من و شما ساختن . با سر زدن به انجمن کانستراکت متوجه تعداد آنلاین بودن افراد میشید.یادمه کانستراکت 3 که اومد من انجمن رو دیدم به بالای 800 نفر آنلاین رسیده بود .این واقعا رقم کمی نیست . پس کار کردن با اونها وقت تلف کردن نیست چه بسا که رفتن به یه انجین دیگه که مناسب ما نیست عمر تلف کردن باشه.
پارامتر مثبت توی همه ی انجین ها اینه که همشون دارن میرن سمت ویژوال شدن .پس کوچ کردن کانستراکتی ها به یونیتی در آینده که ویژوال شدن را در برنامه و رودمپ خودش داره کار بسیار آسانی است. خصوصا شما که تمام قوانین برنامه نویسی رو به شیرینی از کانستراکت یاد گرفتید.

و جمله آخر : ببینید چه چیزی میخواهید بسازید .قبل از روشن کردن کامپیوتر, یه قلم و کاغذ بذارید جلوتون و تمام پلت و لی اوت بازی رو برای خودتون باز کنید حتی اگه طراح بدی هم باشید هدفتون مشخص میشه . بعد از اینکار خواهید دید که چطور انجین مناسب شما به کمکتون میاد و شما رو به هدفتون میرسونه.چیزی غیر از این میخواهید؟

ممنون که مطلب رو خوندید . ببخشید که طولانی شد

مهرداد رضایی _   2017 June 

پاسخ

عالی بود1
ولی یه چیزایی بین طراح و کد نویس هم داریم

گیم دیزاینر ها!!

گیم دیزاینر ها لزومی نداره که صد در صد طراح و هنرمند یا مهندس کامپیوتر باشن

از اینجور موارد یه مقدار سر در بیارن تبدیل میشن به خالق واقعی بازی ها
  پاسخ

سپاس شده توسط: ghasem ، shazde ، Mehrdad ، danials008 ، Hossein
سلام خدمت دوستان عزیز
من با نظر شما با کمال احترام مخالفم!!!!!!!
چرا؟؟؟؟؟؟ببینید.......دانشجو های گرافیک یا نقاشی اغلب استعداد کاررو ندارن ولی نقاشی های عالی ای می کشن...!!!!
چرا؟؟؟؟؟چون مهارت رو بدست آوردن.........چون تمرین زیادی کردن........چون پیگیری کردن و هزار تا دلیل دیگه ......
دانشجوی رشته ی IT هر روز میره سر کلاس و چی یاد می گیره؟؟؟؟؟کد نویسی!!!!!
دانشجوی گرافیک هم یاد می گیره چطور یه گرافیست حرفه ای بشه...........
دنیای امروز ما بحثی از استعداد نداره و معتقده علاقه می تونه آدمو وادار ب کار هایی بکنه ک استعداد های درخشان جهان هم توش می مونن..........
شاید بگین استعداد ، علاقه میاره......بله ولی وقتی استعداد کشف شه
با تشکر
تو می تونی همین الان با دریافت رایگان "اینشب نت" با حجم 2.5 مگابایت از ما حمایت کنی...حمایت های شما دلگرمی ماست
[تصویر:  download_1_.png]
[تصویر:  download.png]
  پاسخ

سپاس شده توسط: Mehrdad ، shazde ، danials008

mahdi_R8095

مهدی جان این مقاله رو برای کسانی نوشتم که میخوان همه ی بازی رو خودشان بسازند. وگرنه حرف شما متین .اگر گیم دیزاینر واقعی داخل یه گروه قرار بگیره قطعا کولاک میکنه . اوایل مقاله هم اشاره کردم به اینکه من از دانشجوهام میخوام کار گروهی انجام بدن . یعنی همین مورد شما.

ARMAN_IRBAX

آرمان عزیز به کلمه ی علاقه اشاره کردی که من خیلی خیلی باورش دارم . بله علاقه خیلی ناممکن ها رو ممکن میکنه . اما حرف من اینه که به اون اوجی که ما بهش میگیم Expert  نخواهد رسید. یه مثال خدمتتون عرض میکنم:
یکی خدادادی و ارثی برنامه نویسیش خوبه . وقتی وارد دانشگاه میشه  استاد کوچکترین کلمه رو که میگه اون تا آخر خط میره.یعنی از زمان خودش جلوتره . این آدم به ریزترین موارد کد نوشتن در طی دو سه سال خواهد رسید .

حالا یه شخصی رو در نظر بگیر که بسیار به کدنویسی علاقمنده ولی استعداد ذاتی نداره. اون میتونه برنامه نویس بشه  با مدت زمان بیشتر ولی از اینکه بتونه به پای شخص اول که گفتم برسه هرگز چنین اتفاقی نخواهد افتاد. اون فقط میتونه پاداش تلاش و علاقه اش رو با راه انداختن کارهای خودش دریافت کنه و شاید هم کمی بیشتر ولی اگر روزی در یک آگهی استخدام هر دو شخص اول و دوم وارد یه شرکت برای کار برنامه نویسی بشن به نظر شما کارفرمای ماهر کدوم رو استخدام میکنه ؟ اون با یک تست کوچیک میتونه بفهمه کی چکاره است . و دیگه کار نداره کسی چقدر تلاش بیشتر کرده و کسی کمتر . کسی رو میگیره که بتونه ریزترین مشکلات رو حل کنه .

پاسخ

سپاس شده توسط: mahdi_R8095 ، ghasem ، mahdi797979 ، Mehrshad Farahani ، shazde ، kaveh_pzh ، danials008
من هم با نظر شما کاملا موافق هستم. واقعا آدم تازمانی که وقت فوق العاده زیادی رو برای کاری صرف نکنه به اون حد اعلای خودش نمیرسه. گرچه استعداد این مسیر رو هموار تر میکنه، اما نمیتونه جای تلاش و تمرین بی وقفه رو بگیره.

پاسخ

سپاس شده توسط: Mehrdad
(1396/3/18، 03:10 عصر)ARMAN_IRBAX نوشته است: سلام خدمت دوستان عزیز
من با نظر شما با کمال احترام مخالفم!!!!!!!
چرا؟؟؟؟؟؟ببینید.......دانشجو های گرافیک یا نقاشی اغلب استعداد کاررو ندارن ولی نقاشی های عالی ای می کشن...!!!!
چرا؟؟؟؟؟چون مهارت رو بدست آوردن.........چون تمرین زیادی کردن........چون پیگیری کردن و هزار تا دلیل دیگه ......
دانشجوی رشته ی IT هر روز میره سر کلاس و چی یاد می گیره؟؟؟؟؟کد نویسی!!!!!
دانشجوی گرافیک هم یاد می گیره چطور یه گرافیست حرفه ای بشه...........
دنیای امروز ما بحثی از استعداد نداره و معتقده علاقه می تونه آدمو وادار ب کار هایی بکنه ک استعداد های درخشان جهان هم توش می مونن..........
شاید بگین استعداد ، علاقه میاره......بله ولی وقتی استعداد کشف شه
با تشکر

آقا همچین گفتی کدنویسی!!!!! انگار چه خبره ! یه ذره آدم مغزشو بکار بندازه کدنویسی فوقالعاده آسون هست.
 ولی بحث هنر با مهارت در تکنیک های نقاشی فرق میکنه. من خودم مشکلی تو نقاشی ندارم بجز زمان.هیچ کلاسی هم به عمرم نرفتم. بله با تمرین مهارت بدست میاد تکنیک ها رو یاد میگیری ولی ذوق هنری یه چیز خدادای هست که هر کسی نداره. همینجوری بدون سند چطور میگی استعداد ندارند ؟ شما تو یه مرکز مطالعات استعداد روی جمعیت کثیری از دانشجوهای هنر تحقیق کردی به این نتیجه رسیدی ؟
تو بحث کدنویسی هم همینطوره البته برای کارهای خیلی پیشرفته که ضریب هوش بالا لازمه بحثش جداست.

به نظر من با تمرین میشه بهتر شد ولی نمیشه ذوق و استعداد رو ساخت مخصوصا تو هنر .
  پاسخ

سپاس شده توسط: Mehrdad ، mahdi797979
با کلیت حرف های شما موافقم ولی با این که کدنویسی فوق العاده آسون هست بشدت مخالفم. کد نویسی فقط نوشتن اسکریپت توی یونیتی و ساخت برنامه توی ویژوال استودیو نیست. یکی از مهم ترین قسمت های کد نویسی طراحی الگوریتم هستش که فکر نکنم به این سادگی که شما میگین باشه. کافیه یه سر به مسابقات برنامه نویسی بزنید و سوال هاشون رو مطالعه کنید. سوال هایی که بعضا دانش آموز های با استعداد میتونن حلشون کنن ولی یه کسی که چندین وقته داره مثلا با ویژوال استودیو برنامه میسازه نمیتونه حلشون کنه. یه نمونش مسابقه برنامه نویسی بیان هست که من حتی توی سوالات مقدماتیش واقعا گیج شده بودم و حتی گاها مفهوم سوالو با چند بار خوندنش بزور میفهمیدم.
همیشه اعتقاد داشتم حیفه که با کامپیوتر بازی کرد ولی آخرش به بازی ساختن علاقه مند شدم...
  پاسخ

سپاس شده توسط: shazde ، mahdi_R8095

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تایپیک گفتگوی آزاد shazde 658 260,129 1401/11/25، 09:49 عصر
آخرین ارسال: LALI.ARB
  سوال : استیم hasansanaei 1 1,705 1400/7/24، 11:18 صبح
آخرین ارسال: mostafanastary
  زبان برنامه نویسی M.Y 16 8,467 1400/6/19، 03:25 عصر
آخرین ارسال: Prince
  طرح صیانت مجلس شورای اسلامی M.Y 9 4,276 1400/5/26، 02:11 عصر
آخرین ارسال: M.Y