کانستراکت یا گیم میکر؟؟؟؟؟
سلام بچه ها من اومدم این موضوع رو شروع کردم ببینم تفاوت های بین گیم میکر و کانستراکت چیه کدوم بهتره و چرا 
خوب هفت هشت ماهه دارم از کانستراکت استفاده میکنم خوبه فقط میخوام اونایی ک از هردوتا استفاده کردن نظر بدن
مرسی
  پاسخ

سپاس شده توسط:
گیم میکر فرقی با کانستراکت نداره ، منتها از نظر کاری برای افراد تازه کار کانستراکت توصیه میشه .
اما متاسفانه کانستراکت در مسابقات داخلی و خارجی جای نداره . به عنوان مثال مسابقات بازی سازی 2 بعدی که هر سال در شهر های مختلف مثلا اصفهان که برگزار میشه با گیم میکر هست و تا الان دیده نشده که بازی سازی با کانس رو بذارن ...
البته مسابقه لول آپ موتور بازی سازی براش فرقی نمیکنه ، اما خب در همچین مسابقاتی بهتره که از موتور های 3 بعدی استفاده بشه .

در کل ، از نظر مفهومی و کاری کانستراکت بهتر هست ، اما از نظر آزاد بودن کار فکر میکنم گیم میکر بهتره . موفق و پیروز باشید
  پاسخ

سپاس شده توسط: anndroidiha ، mostafanastary
(1395/4/18، 03:46 عصر)hesam3 نوشته است: گیم میکر فرقی با کانستراکت نداره ، منتها از نظر کاری برای افراد تازه کار کانستراکت توصیه میشه .
اما متاسفانه کانستراکت در مسابقات داخلی و خارجی جای نداره . به عنوان مثال مسابقات بازی سازی 2 بعدی که هر سال در شهر های مختلف مثلا اصفهان که برگزار میشه با گیم میکر هست و تا الان دیده نشده که بازی سازی با کانس رو بذارن ...
البته مسابقه لول آپ موتور بازی سازی براش فرقی نمیکنه ، اما خب در همچین مسابقاتی بهتره که از موتور های 3 بعدی استفاده بشه .

در کل ، از نظر مفهومی و کاری کانستراکت بهتر هست ، اما از نظر آزاد بودن کار فکر میکنم گیم میکر بهتره . موفق و پیروز باشید

خودم هم فکر میکنم گیم میکر جامع تر باشه چون تو اکثر سایتا و یا کتابای معرفی کنسول بازی ساز اسمی از گیم کانستراکت نیوردن و گیم میکر رو پیشنهاد دادن 

ولی کانستراکت کاربردی تره ولی جامع نیست
  پاسخ

سپاس شده توسط:
سلام. این طور مقایسه که بگیم گیم میکر بهتره یا کانستراکت کاملاً اشتباهه.

اگه واقعاً می‌خواهید مقایسه‌ی درست انجام بدهید بهتره یک سری فاکتورها رو مشخّص کنید و فقط اون فاکتورهای خاص رو مقایسه کنید.

حالا در این فاکتورها برای یک نفر بعضی‌هاش مهم‌تره، برای یکی دیگه بعضی‌های دیگه‌ش. بعد کسی که دودل هست بسته به فاکتورهایی که مدّ نظرش هست می‌تونه تصمیم گیری کنه و موتور مدّ نظر خودشو انتخاب کنه.

مثلاً چند تا فاکتور رو من برای شروع می‌گم و مقایسه می‌کنیم، بعدش شما فاکتورهای دیگه رو بگین، در نهایت همه‌ی این فاکتورها رو جمع‌بندی می‌کنیم و در قالب یک پست در si2.ir منتشر می‌کنیم.

۱. برنامه‌نویسی مستقیم:
گیم میکر: دارد 1
کانستراکت: ندارد 2

۲. سادگی:
گیم میکر: اکشن‌های پیش‌فرض خیلی محدود هستند و بدون برنامه‌نویسی نمی‌توان کار زیادی از پیش برد. 2
کانستراکت: اکشن‌های پیش‌فرض بسیار کامل هستند و بدون نیاز به برنامه‌نویسی می‌توان کارهای بزرگی انجام داد. 1

۳. زبان برنامه‌نویسی:
گیم میکر: زبان GML 2
کانستراکت: زبان JavaScript 1

و...

فاکتورهای بعدی رو شما بگید تا یک نتیجه‌ی خوب از این تاپیک بگیریم.
معجزات طبیعت هایی هستند که با آن‌ها مأنوس نشده‌ایم
و طبیعت معجزه‌ایست که با آن انس گرفته‌ایم
علی صفایی حائری
  پاسخ

سپاس شده توسط: anndroidiha ، miladesign ، amin hosseini
(1395/4/18، 03:46 عصر)hesam3 نوشته است: اما متاسفانه کانستراکت در مسابقات داخلی و خارجی جای نداره . به عنوان مثال مسابقات بازی سازی 2 بعدی که هر سال در شهر های مختلف مثلا اصفهان که برگزار میشه با گیم میکر هست و تا الان دیده نشده که بازی سازی با کانس رو بذارن ...

ولی من تا به حال هر مسابقه‌ای رو که دیدم، موتور بازی توش آزاد بوده. اگر موتور بازی بخواد مهم باشه که دیگه نمی‌شه مسابقه‌ی بازی‌سازی. می‌شه مسابقه‌ی گیم میکر.

(1395/4/18، 04:05 عصر)anndroidiha نوشته است: خودم هم فکر میکنم گیم میکر جامع تر باشه چون تو اکثر سایتا و یا کتابای معرفی کنسول بازی ساز اسمی از گیم کانستراکت نیوردن و گیم میکر رو پیشنهاد دادن 

اون به خاطر اینه که گیم میکر بسیار قدیمی‌تره و به همین دلیل مشهورتره. مثلاً اولین نسخه‌ی کانستراکت سال ۲۰۰۷ منتشر شد، با این‌که اوّلین نسخه‌ی گیم میکر سال هزار و نهصد و خورده‌ای اومده. ضمناً موتورهای بازی دیگه‌ای هم وجود دارند که کسی شک نداره بسیار قوی‌تر از گیم میکر و کانستراکت هستند (مثل Cocos2D). ولی آیا توی اون کتاب‌ها و سایت‌ها معرّفیش کردند؟
علی صفایی حائری
  پاسخ

سپاس شده توسط: miladesign
(1395/4/18، 05:11 عصر)Mojtaba نوشته است: سلام. این طور مقایسه که بگیم گیم میکر بهتره یا کانستراکت کاملاً اشتباهه.

اگه واقعاً می‌خواهید مقایسه‌ی درست انجام بدهید بهتره یک سری فاکتورها رو مشخّص کنید و فقط اون فاکتورهای خاص رو مقایسه کنید.

حالا در این فاکتورها برای یک نفر بعضی‌هاش مهم‌تره، برای یکی دیگه بعضی‌های دیگه‌ش. بعد کسی که دودل هست بسته به فاکتورهایی که مدّ نظرش هست می‌تونه تصمیم گیری کنه و موتور مدّ نظر خودشو انتخاب کنه.

مثلاً چند تا فاکتور رو من برای شروع می‌گم و مقایسه می‌کنیم، بعدش شما فاکتورهای دیگه رو بگین، در نهایت همه‌ی این فاکتورها رو جمع‌بندی می‌کنیم و در قالب یک پست در si2.ir منتشر می‌کنیم.

۱. برنامه‌نویسی مستقیم:

۲. سادگی:
گیم میکر: اکشن‌های پیش‌فرض خیلی محدود هستند و بدون برنامه‌نویسی نمی‌توان کار زیادی از پیش برد. 2
کانستراکت: اکشن‌های پیش‌فرض بسیار کامل هستند و بدون نیاز به برنامه‌نویسی می‌توان کارهای بزرگی انجام داد. 1

۳. زبان برنامه‌نویسی:

و...

من گیم میکر کار می کنم
توی برنامه نویسی باید بگم که به غیر از زبان GML خود موتور میشه از زبان جاوا (برای اندروید) و c++ (برای ios) استفاده کرد.
13 نوع خروجی مستقیم داره
و اینکه میگید اکشن های پیش فرض کم هستند میتونید مجموعه کاملتر اونا رو دانلود کنید و اضافه کنید.  1
همچنین میشه این اکشنها رو با یه برنامه خاصی نوشت. (خودم چند اکشن ضروری رو نوشتم تا الان)

ولی در کل هر موتوری یه برتری نسبت به دیگری داره و قطعا کانستراکت برتری هایی نسبت به گیم میکر و حتی یونیتی داره.  1
  پاسخ

سپاس شده توسط: Mojtaba
(1395/4/18، 05:11 عصر)Mojtaba نوشته است: سلام. این طور مقایسه که بگیم گیم میکر بهتره یا کانستراکت کاملاً اشتباهه.

۱. برنامه‌نویسی مستقیم:

۲. سادگی:

۳. زبان برنامه‌نویسی:

و...

من هم همین گفتم بالا گفتم تفاوت هاشون رو بگین  درسته موضوع فرق داشت ولی چون دو بعدی بودن جفتشون گفتم این مقایسه رو بگم وگرنه قطعا ما نمیایم کانستراکت رو با یونیتی یا با کرای انجین مقایسه کنیم چون اشتباست

خوب الان دوستان تفاوت هارو کامل کند چون من فق طاز کانستراکت و یونیتی استفاده کردم و آشنایی با گیم میکر ندارم تفاوت هارو صد البته نمیتونم بگم
  پاسخ

سپاس شده توسط:
این یه نظر شخصی هست و پایه علمی ندارد :
هر کدوم که ادم راحت تره  
وقتی یک بازی ساخته میشه  در  فروش اون  فاکتور های که مورد توجه قرار میگیره
عملکرد - گرافیک - ایده - اندازه صفحه نمایش - جذابیت و غیره هست
 فکر نمی کنم کسی به خاطر اینکه یک بازی با کانستراکت ساخته شده باشه یا یک موتور دیگه اون رو دان کنه 
22 22
  پاسخ

سپاس شده توسط:
الان کانستراکت یکی از ویژگی های ظاهری خیلی خوبش ک نمیدونم گیم میکر داره یا ن اینه ک ظاهر برنامه رو میتونید تغییر بدین ک واقعا خوبه آدم از خستگی در میاره 

و خروجی های متنوعش هم ک مهشرن

سورس های آماده ک خودش هم دارن ک خوبن ک خیلی جاها مشکلی دارم با همین سورس ها کاملا حل و فصل میشن

مثلا سورس ghost shooter ک صدا همه چیز توش داره اگ این سورس رو بشناسیم بازی های مهشری میشه ساخت این گوشه ای از نظر من راجع ب کانستراکته

(1395/4/18، 05:56 عصر)user-11 نوشته است: این یه نظر شخصی هست و پایه علمی ندارد :
هر کدوم که ادم راحت تره  
وقتی یک بازی ساخته میشه  در  فروش اون  فاکتور های که مورد توجه قرار میگیره
عملکرد - گرافیک - ایده - اندازه صفحه نمایش - جذابیت و غیره هست
 فکر نمی کنم کسی به خاطر اینکه یک بازی با کانستراکت ساخته شده باشه یا یک موتور دیگه اون رو دان کنه 
22 22

آقا درسته موضوع یکم اشتباست اما متنی ک نوشتم در اصل گفتم بیاین تفاوت هاشون رو بگین
  پاسخ

سپاس شده توسط:
(1395/4/18، 05:41 عصر)miladesign نوشته است:

۱. برنامه‌نویسی مستقیم:

۲. سادگی:

۳. زبان برنامه‌نویسی:

و...

من گیم میکر کار می کنم
توی برنامه نویسی باید بگم که به غیر از زبان GML خود موتور میشه از زبان جاوا (برای اندروید) و c++ (برای ios) استفاده کرد.
13 نوع خروجی مستقیم داره
و اینکه میگید اکشن های پیش فرض کم هستند میتونید مجموعه کاملتر اونا رو دانلود کنید و اضافه کنید.  1
همچنین میشه این اکشنها رو با یه برنامه خاصی نوشت. (خودم چند اکشن ضروری رو نوشتم تا الان)

بله، ولی بنده زبان اصلی هرکدوم رو گفتم که توی همه‌ی پلتفرم‌ها به کار می‌ره.

بله، می‌شه دانلود کرد، برای کانستراکت هم می‌شه دانلود کرد. به خاطر همین کلمه‌ی «پیش‌فرض» رو نوشتم.

پس یک مقایسه‌ی دیگه هم اضافه شد:

۴. مستقیم یا غیر مستقیم بودن خروجی برای سایر پلتفرم‌ها
گیم میکر: مستقیم 1 
کانستراکت: غیر مستقیم 2 
علی صفایی حائری
  پاسخ

سپاس شده توسط:

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  حل شده animation box محمد 82 1 2,167 1400/6/17، 08:13 صبح